• slayt
Duyurular

Gül-Der Kitap Kahve ve Türkiye Satranç Federasyonu Çorum Temsilciliği nin birlikte organize ettiği satranç turnuvası 2 Kasım tarihinde yapılacaktır.

 


Çorum Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,8138   6,8260
EURO 7,5770   7,5907
       
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 24
Dün: 33
Toplam: 13508
KİTAP KAHVEMİZİN AÇILIŞINI YAPTIK

          Gül Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 2018 – 2 müracaat döneminde Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığına sunduğumuz “ Okumak Sizden, Çaylar/Kahveler Bizden” adlı,  24083 nolu proje kapsamında, kitap okuyucularına hizmet için kullanılacak KİTAP KAHVEMİZİN açılışını yaptık.

          Kitap Kahve açılışımıza; Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Vali Yardımcıları Recep YÜKSEL ve Oğuzhan OCAK, Belediye Başkanı Halil İbrahim AŞGIN, Belediye Başkan Yardımcıları Turhan CANDAN, İsmail YAĞBAT, Lemzi ÇÖPLÜ, Milli Eğitim Müdürü Yahya ÇOBAN, Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim EĞER, İl Turizm ve Kültür Müdürü Ömer ARSLAN, STK temsilcileri, Kitapseverler ve Gül-Der üyeleri katılmışlardır.

          Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mealinin okunması ile başlayan program Protokol konuşmaları ile devam etti. Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesildi ve Mustafa DOĞAN Hocamız tarafından dua edildi.

          Başkanımız Necat Yazıcı’nın proje amacının, kapsamının, proje çerçevesinde yapılacak faaliyetlerin anlattığı açılış konuşmasının ardından Protokol konuşmaları yapıldı.

          Programın açılış konuşmasını yapan Başkanımız Necat Yazıcı; Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2018 yılı Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında Gül-Der olarak geçtiğimiz yıl sunduğumuz projenin kapsamında faaliyet gösterecek Kitap Kahve’nin açılışında desteklerinden dolayı katılımcılara teşekkürlerini belirtti. Proje ile kitap okumanın bir kültüre dönüşmesi, bir meleke haline gelmesi, ilköğretimden itibaren her yaştan insanımızın güzel ortamlarda kitapla buluşmasını sağlamak olduğunu aktaran başkanımız, sloganımızın "Okumak sizden çaylar/kahveler bizden” olduğunu belirterek; “Yeter ki insanımız okusun.” Dedi. Okumanın yanı sıra eve ödünç kitap götürme fırsatı sunulduğunu, öğrencilerin bulamadıkları kitaplar talep edilmesi halinde siparişle temin edilebileceğini söyledi.

          Camia olarak 30 yılı aşkın bir süredir Çorum kültür hayatına kitap üzerinden ellerinden geldikleri kadar mütevazi katkılarda bulunmayı amaçladığımızı ifade eden başkanımız; “Çünkü biliyoruz ki kitap, bizi geçmiş üzerinden geleceğe taşıyan mühim bir köprüdür. Artık teknolojinin sorgusuz sualsiz tüketicileriyiz. Yanlızca kitaptan değil, maalesef hayattan da ve giderek insanlık değerlerinden de iyice uzağa düştük. Yani okumalıyız ama derdimiz salt okumak olmamalı. Okumaktan maksadın doğru kavrayış ve ardından irfan sahibi olmak olduğu olması gerektiği gerçeğinden uzağa da düşmemeliyiz. Ahlak sahibi olmayan bir bilgi de, bilgiye yabancı ahlak da makbul değildir. Kapitalist dünyada ahlaksız bilginin, bizim de içinde bulunduğumuz diğer dünyada ise bilgisiz yobazlığın batağına saplanmış durumda. Hem dünyamız hem de insanlık büyük bir tehditle, adeta yokoluşla karşı karşıya. Buna karşı ancak kadim değerlerimizle irtibat kurarak mücadele etmek mümkün olacaktır.” diye konuştu

          Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, açılışta yaptığıkonuşmada Kent Meydanı’na Millet Kırathanesi kazandıracaklarını söyledi. ‘Tarihimizi, kültürümüzü, medeniyetimizi, değerlerimizi okuyabiliyorsak okumuş sayılırız.’ diyen Aşgın, bu tür projelere belediye olarak sonuna kadar destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

          Kent Meydanı’na yapmayı planladıkları Millet Kırathanesi projesinden bahseden Aşgın; “Bizim de gençlerle ilgili Millet Kırathanesi projemiz var. Seçimden önce söz verdiğimiz gibi Kent Meydanı’nda ki kafelerden birini Millet Kırathanesi yapacağız. Bizim asıl hedefimiz tüm mahallelerde Millet Kırathanesi açmak. Ulaşılabilir her yerde Millet Kırathanesi açmak ve çocuklarımızı kitapla buluşturmak istiyoruz. Millet Kırathanesinin yanı sıra 24 saat açık bir de kütüpha projemiz var. Batının 24 saat açık kütüphaneleri olduğu için güçlü. Biz de bu yüzden 24 saat açık bir kütüphane kazandıracağız Çorum’a.” dedi.

          Vali Yardımcısı Recep Yüksel, “Zihnimizi, gönlümüzü, yüreğimizi canlı tutmak için günde en az 5-10 sayfa kitap okumamız gerekiyor.” dedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleri ile hayata geçirilen bu projenin önemine dikkat çeken Yüksel, gençlerin zararlı alışkanlıklardan, teknoloji bağımlılığından kurtulması için kütüphanelerin ve kitapevlerinin çok önemli olduğunu söyledi. Çorum’da göreve başlayalı 6 ay gibi bir süre olduğunu belirten Yüksel, Çorum’da STK’ların özellikle gençler için yaptığı çalışmaların takdire şayan olduğunu sözlerine ekledi.

          Kitap Kahve açılışında konuşma yapan AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, teknoloji bağımlığına dikkat çekerek, gençlerin teknoloji bağımlılığından uzaklaşması için kütüphane ve Millet Kıraathanelerin önemli yerler olduğunu söyledi. Türkiye’de ki genç nüfusun dünyadaki 47 ülkenin toplam nüfusundan daha fazla olduğunu belirten Kavuncu; “Geleceğimizin teminatı olan bu gençlere sahip çıkmak zorundayız. O yüzden devlet ve hükümet olarak kitap okunan her yeri önemsiyor ve destekliyoruz. Kütüphaneler ve kitapevleri teknoloji bağımlılığı ile mücadelede en etkin yerler olarak düşünüyoruz.” dedi.


Okunma Sayısı: 286


18.208.132.33
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Selahattin GENÇKAN
Web sitemiz hizmete girmiştir. Hayırlı uğurlu olsun. Rabbım utandırmasın.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Gül Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği © Copyright 2019  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top