• slayt
Duyurular

Değerli ziyeretcilerimiz,

Yayınlanan yazılar hakkındaki düşüncelerinizi merak etmekteyiz. Görüşlerinizi bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz. 


GÜL-DER OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI ÇAĞRISI VE GÜNDEM

 

                Derneğimiz Yönetim Kurulu’nun 01.04.2024 tarihinde yapılan toplantısında,

                Olağan Genel Kurul’un 21.04.2024 Pazar saat:12.00’de dernek merkezinde aşağıda belirtilen gündemle toplanması, çoğunluk sağlanamaması halinde ikinci toplantının 28.04.2024 Pazar günü aynı yer ve saatte yapılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

                GÜNDEM:

  1. Açılış ve Yoklama
  2. Divan Heyeti seçimi
  3. Yönetim Kurulu faaliyet raporu ile Denetim Kurulu iç denetim raporlarını okunması ve ibrası
  4. Dernek zorunlu organlarının ve Anadolu Federasyonu Genel Kurul delegelerinin seçimi
  5. Dilek, temenniler ve kapanış.

 

Önemli rica olunur.

 

                                                                                                                                                                                              GÜL-DER Yönetim Kurulu

               


Dernek Okuma Grubu Kitap Listesi.

- Hayvan Çiftliği. GEORGE ORWEL

- İslam Deklarasyonu. ALİYA İZETBEGOVİÇ

- Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev. ETİENNE DE LA BOETİE

-Ya Tahammül Ya Sefer. MUSTAFA KUTLU

- Dine Karşı Dın. ALİ ŞERİATİ  

- Sokrates'in Savunması. PLATON

- Sır. MUSTAFA KUTLU

- Hükümdar. NICCOLO MACHIAVELLI


Çorum Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
ŞEHRİN VİCDANI

          ŞEHRİN VİCDANI

 

          Şehri bir insana benzetebilir miyiz? Bir insanın vicdanından bahsettiğimiz gibi bir şehrin vicdanından da bahsedebilir miyiz? Şehir de bir insan gibi arada sırada vicdanına müracaatla yapıp ettiklerinin bir muhasebesine girişir mi acaba? Bir mali bilanço gibi bir vicdan bilançosu da çıkarılır mı şehrin meclisinde her yıl sonu?

 

          Şehir için de ahlaki değerler söz konusu edilebilir mi? İyilik ya da kötülük, şehirde bir varlık kazanıp da mücessem hale gelebilir mi? Gül Yetiştiren Adam’da “Şehrin ahlakı değişmiştir” dedirttiğinde kahramanına, ne murad etmiş, neyi anlatmak istemiştir yazar? Yoksa artık şehrin değişecek kadar dahi olsun bir ahlakı kalmamış mıdır? Şehir ahlaksız mıdır hepten? Eğer öyleyse vicdandan da bahsetmek anlamsız olmayacak mıdır?

 

          Bir yerde şayet vicdandan söz edeceksek; orada inançları ve değerleri de konuşmamız gerekmez mi? Şehir neye inanır, neyi kıymetli görür ve kutsar o halde? Neresinden anlaşılır bir şehrin deist mi teist mi olduğu; mümin mi münafık mı olduğu kimden yahut kimlerden sorulur?

 

          Köyden çıkan bir peygamber bilmekte miyiz, neden tüm inanç önderleri hep şehir sakinleridir? Şehrin, esrik şamanların bilmediği ve bize gizli kalmış, erdemli insanları kendi bağrında yeşerten ve yaşatan bir sırrı mı var yoksa? Bu sırrı saklayan gizemli katip şehrin hangi kuytusunda uzlettedir ve elindeki kitabın son sayfasını çevirmek için nereden işaret beklemektedir?

 

          Şehrin öteki ucundan kopup gelen adam hakikate şahitlik yaptığında canı pahasına onu dinleyecek, ona kulak verecek kimse hala yok mudur şehirde? Sodom ve Gomorra nerededir şimdi? Şehrin suçlu mütrefi, aymaz efendileri ne ile meşguldürler; hangi gün yüzü görmemiş cürmün planlarını kurmaktadırlar yeni nesil mabedleri cafelerde? Bugün hala var mıdır Rebezelere sürgün edilenler?

 

          Şehir ben’in mi yoksa biz’in mi mekanıdır? Biz diyerek ölmeyi, ben diyerek yaşamaya yeğleyen sakinleri yitirdik mi artık şehirde? Şehir, herkesin yalnız doğduğu, bir başına yaşadığı ve yalnız öldüğü bir yer midir yoksa? Kimsesizler mezarlığında şehrin, dua bekleyen kaç isimsiz medfundur?

 

          Meskun mahal sükun bulmaya el vermekte midir şehirde? Teskin edici ruhunu nerede yaşatmaktadır şehir? Yoksa şehrin ruhu bizi terk edip gideli çok mu oldu? Şayet öyleyse neden hala oyalanıyoruz şehirde ve neden aramaya çıkmıyoruz ruhlarımızı? Ruhu yok ise bir katilden ne farkı kalmıştır şehrin?

 

          Kıblesi var mıdır şehrin, yönü var mıdır; doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi? Nereye döner şehir ibadet vakti? Şehrin mescidlerinde işaret parmakları neye şehadet etmektedir?NECAT YAZICI
Okunma Sayısı: 971


34.239.170.244
  SELAHATTİN GENÇKAN

Aklın, idrakini yitirmemesi ve nefsin emri altına girmemesi içinde de vicdana gereksinim/ihtiyaç vardır. Şehirlerin vicdanı STK'lardır. Adı gibi kamudan bağımsız sivil ve toplumu kucaklayan kurumlar olması gerekir. Şehirlerin vicdanı körelirse, üzerine düşeni yapmazsa/yapamazsa o şehirler de yaşanmaz olur.

  Selahattin GENÇKAN

Kalemine, yüreğine sağlık Necat Hocam, Yazınızdan anlaşılmaktadır ki şehirler yaşayan birer organizmadır veya organizma olmak zorundadır. Zalimi, mazlumu gören gözleri olmalı. Ahları, sıkıntıları ve hatta fısıldayarak konuşan kötülükleri duyan kulakları olmalı. İyiliği emredip, kötülüklerden sakındıracak ağzı olmalı. Haddi aşanlara haddini bildirecek, düşenleri kaldıracak elleri olmalı. Hakka yürüyecek, batılı kovalayacak ayakları olmalı. Ve bu organları idare edece de aklı olmalı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Güldeste Yazıları
MUHSİN TAHA SELÇUK

YİĞİT GÖKDERE

NECAT YAZICI

NECAT YAZICI

BAHADIR BAYRAM

M. UBEYDULLAH BOZDOĞAN

NECAT YAZICI

SELAHATTİN GENÇKAN

NECAT YAZICI

MUSTAFA SEFA ÇAKIR

MUSTAFA SEFA ÇAKIR

MELİH AHISHALI

SELAHATTİN GENÇKAN

SELAHATTİN GENÇKAN

İLKER YILMAZ

NECAT YAZICI

MUSTAFA SEFA ÇAKIR

SELAHATTİN GENÇKAN

SELAHATTİN GENÇKAN

Son Ziyaretçi Yorumları
Selahattin GENÇKAN
Web sitemiz hizmete girmiştir. Hayırlı uğurlu olsun. Rabbım utandırmasın.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Gül Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği © Copyright 2019  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top