• slayt
Duyurular

Değerli ziyeretcilerimiz,

Yayınlanan yazılar hakkındaki düşüncelerinizi merak etmekteyiz. Görüşlerinizi bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz. 


GÜL-DER OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI ÇAĞRISI VE GÜNDEM

 

                Derneğimiz Yönetim Kurulu’nun 01.04.2024 tarihinde yapılan toplantısında,

                Olağan Genel Kurul’un 21.04.2024 Pazar saat:12.00’de dernek merkezinde aşağıda belirtilen gündemle toplanması, çoğunluk sağlanamaması halinde ikinci toplantının 28.04.2024 Pazar günü aynı yer ve saatte yapılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

                GÜNDEM:

  1. Açılış ve Yoklama
  2. Divan Heyeti seçimi
  3. Yönetim Kurulu faaliyet raporu ile Denetim Kurulu iç denetim raporlarını okunması ve ibrası
  4. Dernek zorunlu organlarının ve Anadolu Federasyonu Genel Kurul delegelerinin seçimi
  5. Dilek, temenniler ve kapanış.

 

Önemli rica olunur.

 

                                                                                                                                                                                              GÜL-DER Yönetim Kurulu

               


Dernek Okuma Grubu Kitap Listesi.

- Hayvan Çiftliği. GEORGE ORWEL

- İslam Deklarasyonu. ALİYA İZETBEGOVİÇ

- Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev. ETİENNE DE LA BOETİE

-Ya Tahammül Ya Sefer. MUSTAFA KUTLU

- Dine Karşı Dın. ALİ ŞERİATİ  

- Sokrates'in Savunması. PLATON

- Sır. MUSTAFA KUTLU

- Hükümdar. NICCOLO MACHIAVELLI


Çorum Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Derya büyüktür herkes kabı kadar alır
"AVRUPA ÜLKELERİNDE OKUMA ALIŞKANLIĞININ KAZANDIRILMASI SÜRECİNİN İNCELENMESİ"


           20. yüzyılın büyük filozofu, düşünürü Roger Garaudy’nin evini ziyaret ederek eşi Filistinli Selma (Paulette) Hanımla tanışma imkanını bulduk.  

 

            "AVRUPA ÜLKELERİNDE OKUMA ALIŞKANLIĞININ KAZANDIRILMASI SÜRECİNİN                                                İNCELENMESİ"     PROJESİ SONUÇ RAPORU

 

           Derneğimizin Avrupa Birliği Yetişkin eğitimi personel hareketliliği Erasmus+ Hareketlilik Projeleri faaliyet alanında, 2015 Teklif Çağrısı döneminde sunulan "Avrupa Ülkelerinde Okuma Alışkanlığının Kazandırılması Sürecinin İncelenmesi" isimli projesi: Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı tarafından 2015-1-TR01-KA104-020713 proje numarası ile kabul edilmiştir.

           Derneğimizin sorumlu olduğu projede yerel ortak olarak, Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çorum Bilim ve Sanat Merkezi, Eğitimciler Birliği Sendikası Çorum Şubesi ve Çorum Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği bulunmuştur.

           17-30 Temmuz 2016 tarihleri arasında İspanyanın Sevilla şehrinde, kamunun yanı sıra özel kurum ve kuruluşlarla gerçekleşen araştırma ve inceleme çalışmalarımız başarı ile tamamlanmıştır. Proje kapsamında İspanya’nın Sevilla şehrinde bulunan (Instituto de Educación Secundaria) IES MURILLO, IES Federico Mayor Zaragoza devlet okulları ile Salesianos Santisima trinidad ( Kiliseye Bağlı) yarı özel okul kompleksleri (İlkokul, Ortaokul, lise ve Açık Öğretim aynı çatı altında), Cadis Üstün Yetenekli Öğrenci Merkezi, Biblioteca Pública Infanta Elena, Sevilla Üniversitesi Crai Antonio De Ulloa kütüphaneleri ve Libleria La Casa Tomada kitapevi gezilerek, yetkililerden eğitim sistemi ve öğrencilere uygulanan okuma alışkanlığını kazandıracak çalışmalar hakkında bilgi edinildi.

           Özetle : Okul Öncesinde küçük yaş gruplarına yönelik masal, hikaye, şiir okuma etkinlikleri yapılmakta, duygu kartları, oyun kartları gibi materyaller kullanılarak öğrencilerin kartlardaki şekilleri, cisimleri ifade etmesi, daha sonra kartlardaki şekiller ve cisimler hakkında hikaye ve masal anlatması istenmektedir. Bu sayede, bu yaş gruplarında okumaya, kitaba ve yazarlığa yönelik ilgi uyandırılmaya çalışılmaktadır.

          Okul Döneminde ise eğitim müfredatlarında ilkokul 1. ve 2. sınıflarda haftada 2 saat, üst sınıflarda haftada 1 saat zorunlu kitap okuma etkinlik saati bulunmaktadır. Müfredat öğrenci, veli ve okul işbirliği içerisinde uygulanmaktadır. 

          İlkokulun ilk dönemlerinde okul öncesi uygulamalara ek olarak öğrencilere anlatımını yaptığı masal ve hikayelerin yazdırılması sağlanarak, sözel ifadenin yanı sıra yazılı ifade yeteneğinin gelişmesi amaçlanmaktadır. Dönemlik veya yıllık okutulacak kitaplar, veliler ve ders öğretmenleri tarafından ortaklaşa belirlenmekte ve zümre kararı olarak belirtilmektedir. Öğrenci, her ders için ( Fizik, Kimya, Tarih gibi) en az iki kitap okumak zorundadır. Öğrencilerin takibi ders öğretmenleri tarafından yapılmaktadır. 

          Öğrenciler her derste okudukları kitaplardan imtihana tabi tutulmaktadır. Aldığı notlar öğrencinin ders başarı değerlendirilmesinde etkili olmaktadır.

          Okul koridorlarında yazarlarla ilgili afişlerin sergilendiği, kitaplardan alıntıların yapıldığı, bu afişler ile öğrencilerde kitap okuma isteği uyandırılmaya çalışıldığı görülmüştür.

          Kitapevleri yaş grupları belirleyerek güzel sanatlar, kendini ifade, kitap yazarlığı gibi alanlarda atölye çalışmaları, edebiyat denemeleri, kitap gurmeliği, imza ve söyleşi günleri etkinlikleri düzenlemektedir. Bu faaliyetleri bazen anlaştıkları okulların imkânlarını kullanarak yapmaktadırlar. Bizdeki “Okullar Hayat olsun” projesi gibi. Küçük yaş gruplarına yönelik masal, hikâye, şiir okuma çalışmaları yapılmakta, okul öncesi uygulamada olduğu gibi kitapevleri de, duygu kartları, oyun kartları gibi materyallerle bu yaş gruplarında kitaba yönelik ilgiyi uyandırmaya çalışılmaktadırlar. Özel günlerde çocuklara hediye olarak kitap alınmasının ailelerde yaygın bir alışkanlık olduğu ve bu uygulamanın çocuklarda erken yaşta kitaba olan ilgiyi artırdığı belirlenmiştir.

          Şehir ve üniversite kütüphanelerinde her yaş gurubuna yönelik kitaplar bulunmaktadır. Kütüphaneler geniş, havadar ve rahat ortamlara sahiptir. Kütüphaneler okuyucularına kahve içme ve sohbet etme imkanı sunmaktadır. Bazı kütüphanelerde ikili, dörtlü, altılı ve daha fazla gruplar için büyük salonlar bulunmakta, bu odalar bilgisayar, projeksiyon gibi teknolojik gelişmeye uygun araçlarla donatılmıştır. Kütüphanelerde telekonferans yapmaya uygun teknolojik donanımlı salonlar, otomatik kitap alım ve teslim üniteleri, engellilere yönelik bilgisayar destekli uygulamalar bulunmaktadır.

          Okul yönetimleri ile kitabevi sorumlusunun, bu güzel uygulamalara rağmen, teknolojik gelişmelerin öğrenciler üzerindeki olumsuz etkisinden rahatsız olduklarını ifade etmişlerdir.

          Bizde olduğu gibi, İspanyada da teknolojinin gelişmesi ve öğrencilerin telefonla olan bağları okul idarecilerinin çözmekte zorlandıkları problem olarak ortada durmaktadır. Yetkililer bu durumun okuma alışkanlığını olumsuz yönde etkilediğini ve ülke bazında kitap okuma oranının önceki yıllara göre düştüğünü belirtmişlerdir.

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Güldeste Yazıları
MUHSİN TAHA SELÇUK

YİĞİT GÖKDERE

NECAT YAZICI

NECAT YAZICI

BAHADIR BAYRAM

M. UBEYDULLAH BOZDOĞAN

NECAT YAZICI

SELAHATTİN GENÇKAN

NECAT YAZICI

MUSTAFA SEFA ÇAKIR

MUSTAFA SEFA ÇAKIR

MELİH AHISHALI

SELAHATTİN GENÇKAN

SELAHATTİN GENÇKAN

İLKER YILMAZ

NECAT YAZICI

MUSTAFA SEFA ÇAKIR

SELAHATTİN GENÇKAN

SELAHATTİN GENÇKAN

Son Ziyaretçi Yorumları
Selahattin GENÇKAN
Web sitemiz hizmete girmiştir. Hayırlı uğurlu olsun. Rabbım utandırmasın.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Gül Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği © Copyright 2019  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top